pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn900

ŠVESTKOVÉ SADY

Švestkové sady vlastníme především ve Vizovicích (lokalita Těchlov a Janova hora), o celkové výměře 84 hektarů. V posledních letech jsme švestkové sady rozšířili o další a stromy vysázeli v Ludkovicích u Luhačovic, v Lípě nad Dřevnicí a v malebné vesnici Kostelany.

Na Těchlově se začalo s výsadbou vlastních švestkových sadů již v roce 2003. Dnes je zde švestkami osázeno již na šedesát hektarů půdy. A neustále je postupně rozšiřujeme.

Jelínkovský sad se skládá z pěti částí zvaných Nade Dvorem, Nad Statkem, Dolní Menšík, U Studny a U Střelnice. Dnes už v nich napočítáte dvacet tři tisíc stromů různých odrůd.

Pro výběr na Vizovickou slivovici se nám však osvědčilo nejvíce těchto devět odrůd:
Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, TopTaste, Presenta, Valjevka, Haganta, Katinka, Čačanská rodná

Gabrovská odrůda

Odrůda velmi blízká tradiční „Domácí švestce“. Je původem z Bulharska. Její plody jsou temně fialovo-modré, s žlutavou, pevnou dužninou. Chuť je sladká, lehce nakyslá. Velikostně plodů je opět velmi podobná Domácí švestce. Gabrovská plodí na přelomu srpna a září a je velmi odolná proti zimním i jarním mrazům a chorobám včetně šarky.

Haganta

Zajímavá odrůda pološvestky vyšlechtěna v Německu jako kříženec odrůd Čačanská najbolja a Valor. Plody švestky Haganta jsou velké až velmi velké, protáhlého tvaru, barva je po odstranění ojínění fialovomodrá. Dužnina je žlutavě zelená, tuhá, vláknitá, velmi aromatická, výborné chuti. Plody dozrávají na přelomu září a října. Odrůda není nijak náročná na polohy ani na půdní podmínky. Plody mají tuhou konzistenci, proto dobře snáší transport. Odrůda je tolerantní vůči šarce švestek a lze ji vysazovat do všech poloh.

Stanley

Byla vyšlechtěna v USA na počátku dvacátého století. Plody jsou středně až nadprůměrně velké (30-37 g), podlouhlé, s pevnou slupkou fialovo-modré barvy. Chuť je navinule sladká, mírně aromatická, při nedostatečném vyzrání je však chuť horší. Plodnost Stanley je raná, pravidelná a v průměru celkem vysoká. Patří mezi tolerantní kultivary k šarce, je dosti odolná i vůči mrazíkům.

Čačanská rodná

Odrůda byla vyšlechtěna v Jugoslávii v roce 1961. Plody jsou středně velké, vejčitého tvaru a fialově-modré barvy. Chuťově je Čačanská rodná sladce navinulá, velmi dobré chuti. U vyzrálých plodů je vysoký obsah cukru, a tak bývá na degustacích zařazována mezi nejlepší. Odrůda je citlivá vůči šarce, ale méně než třeba Domácí švestka. Je středně odolná vůči mrazům a houbovým chorobám. Přináší velmi vysoké výnosy, ale má sklon ke střídání sklizní. Plody se sklízejí koncem srpna až začátkem září.

Top taste

Německá odrůda vznikla vyšlechtěním odrůd Valor a Domácí švestky. Plody jsou typického protáhlého tvaru střední velikosti, barva je temně modrá. Vyniká harmonickou a příjemně aromatickou chutí, vyznačuje se velmi vysokým obsahem cukru. Stromy rodí hojně a pravidelně. Odrůda je vysoce odolná vůči šarce a houbovým chorobám, rovněž vůči mrazům. Plody se sklízejí ve druhé polovině srpna a začátkem září.

Čačanská lepotica

Odrůda vznikla ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Čačaku, Srbsku a jedná se o kvalitní pološvestku. Vzhledově atraktivní plody s tmavě modrou barvou slupky a intenzivním ojíněním mají nadprůměrně velkou velikost (30-40g). Chuťově je švestka navinule sladká, slabě aromatická a velmi chutná z teplých poloh. Plodí pravidelně s bohatými úrodami. Sklizeň probíhá v druhé dekádě srpna. V Evropě je tato odrůda velmi oblíbená, zejména pro již zmíněnou spolehlivou plodnost a pěkný vzhled plodů.

Presenta

Vyšlechtěná odrůda v Německu ve Stuttgartu se středně velkými plody (28-37g) a typickým švestkovitě elipčitě protáhlým tvarem. Barva švestek je tmavě červená až červenofialová s výrazným šedomodrým ojíněním. Chuťově je Presenta velmi podobná Domácí Švestce, u vyzrálých plodů je velmi vysoký obsah cukru. Stromy plodí brzy a přináší pravidelné výnosy. Sklizeň probíhá koncem září, začátkem října. Odrůda je oblíbená pro svou toleranci vůči šarce a je i dostatečně mrazuvzdorná.

Valjevka

Odrůda ze Srbska vyšlechtěná ve Výzkumném ústavu v Čačaku s plody střední velikosti (22-34g). Tvar je protáhle oválný, ke stopce se silněji zužuje. Plody mají tmavě fialovou modrou barvu s výrazným šedobílým ojíněním. Chuť je sladce navinulá, harmonická a velmi dobrá. Plody jsou odolné vůči otlačení a jsou vhodné i pro sušení. Sklizeň probíhá v polovině září. Odrůda se považuje za velmi perspektivní a z části by u nás mohla nahradit Domácí švestku. Tolerance k šarce není příliš spolehlivá a pro udržitelnost velikosti plodů je nutný pravidelný řez.

Katinka

Odrůda Katinka byla vyšlechtěna na univerzitě ve Stuttgartu, v Německu. Plody jsou malé (20-28g), oválného tvaru s výraznější rýhou podél švestky. Barva plodů je tmavě červenofialová s výrazným světle modrým ojíněním. Dužina je zelenavě žlutá až oranžově žlutá a chuť je sladce navinulá, harmonická, mírně aromatická – ale výborná. Do plodnosti vstupuje odrůda brzy a při pravidelném řezu plodí bohatě a pravidelně. Je tolerantní vůči šarce a dobře snáší zimní i jarní mrazy. Katinka se považuje za nejkvalitnější ranou odrůdu slivoní.

Pět let po založení sadů sklidili sadaři prvních 25 tun valašských švestek. Úroda v roce 2018 byla rekordní, sklidili jsme celkem 840 tun. Přitom se důsledně střeží zralost plodů a sběr se provádí po jednotlivých odrůdách. Samostatně jsou pak švestky také kvašeny a páleny. Kvalita a kombinace odrůd švestek je pro výrobu klíčovou záležitostí.

Vizovická slivovice